Materiały dla powtórzeń i mówienia

W poniedziałek była mowa o mówionych powtórkach w sytuacjach jak najbardziej zbliżonych do tych poza salą lekcyjną. Dziś mam do podzielenia się kilkoma własnoręcznie zrobionymi materiałami (dzięki, Canva!), które można śmiało ściągać i wykorzystywać z uczniami. Niektóre materiały nie mają uzupełnionych danych, ponieważ lubię, kiedy uczniowie decydują co, gdzie i jak. Dzięki temu, za każdym razem, kiedy używamy materiałów zarówno dane, jak i kontekst są inne. A jak wiemy, im więcej różnych kontekstów, tym lepiej zapamiętujemy powtarzane treści.

Sugeruję laminować materiały, ponieważ dzięki temu nie marnujemy papieru i tuszu na każdorazowe drukowanie. Sama mam od kilku lat te same wydruki, ponieważ nie zniszczyły się. Wtedy można pozwolić sobie na piękne i kolorowe materiały, które cieszą oko i służą długi czas.

Ale są też tego minusy – jeśli chcemy, żeby nasi uczniowie  po nich pisali i zabrali do domu, to lepiej zdecydować się na wersje uboższe wizualnie, ale tańsze w druku, czyli czarno-białe. Chyba, że każdy uczeń dostaje olaminowane materiały i sucho ścieralny marker, którym można pisać i potem zetrzeć. Decyzje należą do nas 😊

Językowy Fitness_menu_bilet_karta_pokładowa

Bilety

Bilety możemy wydrukować w kolorze albo czarno-białe. Na każdej planszy jest ich 10. Bilety nie maja uzupełnionych danych, żeby uczniowie sami zdecydowali, gdzie chcą jechać i jak długo im to zajmie.

W puste białe kółko po lewej możemy wpisać przez ile minut bilet będzie ważny albo do daty końcowej.

Zone & price – tutaj wpisujemy strefę i cenę.

Name and surname – imię i nazwisko, jeśli będą potrzebne do wybranego ćwiczenia i scenariusza scenki.

BUS – autobus

T – train/tram – pociąg/tramwaj

M – metro

A – airport – lotnisko

Tutaj uczniowie mogą wybrać na jaki środek transportu albo gdzie bilet jest ważny.

Na dole po prawej i na górze po lewej znajduje się numer seryjny biletu.

Językowy Fitness bilet
Bilety_do_uzupełniania_Językowy Fitness
Klknij aby pobrać

Karty pokładowe

Karty pokładowe możemy wydrukować w kolorze albo czarno-białe. Na każdej planszy jest ich 4. Tutaj też wszystkie dane są puste, żeby uczniowie sami uzupełnili informacje.

Pod Boarding Pass jest miejsce na nazwy lotnisk.

Name and surname – imię i nazwisko podróżującego

Flight – numer lotu

Seat – miejsce (np. obok okna albo alejki)

Boarding time – godzina otwarcia bramek

Gate – bramka

Destination – cel podróży

Date – data

Luggage – bagaż

Hand luggage – bagaż podręczny

Językowy Fitness karta_pokładowa
klknij aby pobrać

Menu

Wydruk jest w rozmiarze A4, więc na jednym zmieściły się 2 menu

Plik zrobiłam kilka lat temu i nadal je mam. Co jakiś czas po nie sięgam i odkrywam z uczniami, że można z niego wycisnąć jeszcze więcej.

Menu jest już uzupełnione, ale nadal daje wiele różnych możliwości. Ponieważ zamysł był taki, żeby menu udawało czarną tablicę i białą kredę, to jest bardzo ciemne. Nieśmiało proponuję je olaminować, żeby nie marnować tuszu i mieć z wydruków pożytek długi czas.

Kliknij aby pobrać

Linki i inne

Poniżej znajdziecie listę linków z krótkim opisem. Niektóre nadają się dla każdego poziomu, a niektóre (w oryginale, bez upraszczania) jedynie dla zaawansowanych uczniów.

Przepisy

Nie wspomniałam o nich w poniedziałek, a to takie oczywiste! Przepisy znajdziemy w gazetach, książkach kucharskich, blogach. Wystarczy wpisać w przeglądarce “food recipes” i wybrać link, który nam wpadł w oko.

PIL - ulotka informacyjna dołączona do leku

PIL, czyli Patient Information Leaflet. Typowa ulotka, którą można znaleźć w każdym leku.

Link: https://www.medicines.org.uk/emc/browse-medicines

Po kliknięciu na wybrany lek, możemy poczytać o nim na stronie albo ściągnąć plik pdf.

Google Maps

Google Maps nie trzeba nikomu przedstawiać, prawie każdy z nich korzysta.

Wpisujemy w przeglądarkę Google Maps i wyskakuje nam strona.

Otwieramy Mapsy, robimy screen (albo dzielimy się ekranem) i pracujemy z prawdziwym materiałem. Fajnie działa, kiedy uczniowie widzą swoją okolicę albo wymarzone miejsce.

Memy

Memy już na dobre zadomowiły się w naszej świadomości i sposobie komunikacji. Warto z nich skorzystać. Poniżej link do bardzo intuicyjnego darmowego generatora memów.

Link: https://imgflip.com/memegenerator

Na memie pojawi się znak wodny, jeśli nie mamy tam konta.

Instrukcje obsługi

Wystarczy, że w Google wpiszemy: “wybrany model” manual pdf. Przeglądarka znajdzie nam gotowe do ściągnięcia instrukcje obsługi.

Broszury i informatory

Najfajniejsze są broszury i informatory w papierowej formie przyniesione z teatrów albo muzeów. Jeśli nie mamy takich, to możemy wejść na stronę internetową wybranego miejsca i użyć opisów wystaw albo spektakli.

Ulotki reklamowe

Tak samo jak z broszurami i informatorami najfajniej jest mieć papierowe wersje, ale nie jest to zawsze możliwe. Dlatego znów poratuje nas Internet. Wybieramy jakąś sieć sklepów, wpisujemy jej nazwę do przeglądarki “sklep” electronics i wybieramy link, który nam się podoba. Dla przykładu:

Link: https://www.walmart.com/cp/electronics/3944

Rachunki/paragony

I znów – jeśli nie mamy zachomikowanych paragonów, rachunków z hoteli albo innych, zaglądamy do Internetu. Wpisujemy w przeglądarkę, np. “receipt examples”. Dla przykładu link.

Link: https://www.examples.com/business/receipt-in-pdf.html

Gazety

Tutaj robimy, co chcemy. Wpisujemy w przeglądarkę tytuł gazety, która nas interesuje i korzystamy z dobrodziejstw z darmowych materiałów.

Gratulacje! Jeśli ktoś dotarł tak daleko, to znaczy, że jest wytrwały i ciekawski 🙂 Zapraszam do komentowania – jestem ciekawa każdej opinii i sugestii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *